آیین‌نامه جشنواره قرآن

«آیین نامه مرحله كشوري ششمین جشنواره قرآن (مدها  مّتان )  کانونهای فرهنگی و هنری مساجد کشور»

مقدمه:
این جشنواره در رشته های زیر برگزار مي‌گردد:
     1- قرائت
     2- حفظ(سه بخش)
     3- اذان (ويژه مؤذنين مساجد)
     4- ترتيل خواني (ويژه قاريان طرح تلاوت نور)
     5- مفاهيم  قرآن
     6- ابتهال
     7- مفاهیم نهج البلاغه
رشته صحيح خواني حمد و سوره و اذكار نماز از رشته های جشنواره قرآن می باشد, اما فقط در سطح كانونها و با صلاحديد مسئول كانون و هماهنگي با مسئول دبيرخانه استان مي‌تواند برگزار و از نفرات برتر تقدير بعمل می آيد.
جشنواره قرآن تنها جشنواره ای است که در تمامی بخشها دبیرخانه های استانی می توانند یک نماینده را جهت مرحله کشوری معرفی نمایند.  

شرايط و ضوابط عمومي :
مواردی که از سوی دبیرخانه استان و شرکت کنندگان باید مورد توجه قرار گیرد:
     1- هر فرد فقط در يك رشته مي‌تواند شركت نمايد. (بجز شرکت‌کنندگان رشته‌هاي مفاهيم قرآن ومفاهیم نهج‌البلاغه که در یکی از رشته‌های دیگر نیز       می‌توانند شرکت نمایند)
     2- هر استان در هر رشته تنها یک نفر را به مرحله كشوري معرفي و اعزام خواهد ‌نمود.
     3- كسب حداقل 70 از 100 امتياز بعنوان حد نصاب براي صعود در تمامي مراحل و تمامي رشته‌ها الزامي است.
     4- كساني كه رتبه ممتاز (اول تا سوم) بین المللی را داشته‌ باشند و يا سن‌ّ آنها بین 16 تا 35 سال نباشد ،  نمی توانند در جشنواره شرکت نمایند.
     5- شركت كنندگان تمامی رشته‌ها كه به مرحله كشوري راه پيدا مي‌كنند مي‌بايست در مسابقه كتبي مفاهيم و پيام آيات سوره مائده به عنوان شرط ورود شرکت نموده و حداقل 50 درصد سؤالات كتبي را پاسخگو باشند.
     6- همه شركت كنندگان در جشنواره بايد عضو كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد باشند.

مدارک مورد نیاز تمامی راه یافتگان به مرحله کشوری جهت ارسال به دبیرخانه استان میزبان:
دبیرخانه های استانی باید مدارک زیر را از شرکت کنندگان راه یافته به مرحله کشوری تحویل و به دبیرخانه استان میزبان ارسال نمایند:
     الف) رونوشت شناسنامه
     ب) رونوشت كارت ملي
      ج) دو قطعه عكس 4×3
      د) رونوشت  مدارك تخصصي مبني بر تدريس و يا گذراندن دوره آموزشي (شركت كنندگاني كه اين مدارك را دارند)
      ر) تکمیل فرم مشخصات فردی     
      ز) گواهی عضویت در کانون ممهور به مهر دبیرخانه استان
      
شرايط و ضوابط و توضيحات اختصاصي مربوط به هررشته:
رشته ترتيل خواني: شركت در رشته ترتيل خواني كل قرآن، براي آن دسته از شركت‌كنندگان است كه بطور ثابت در ترتيل خواني طرح تلاوت نور مساجد، حضور داشته باشند و اين امر نيز به تأييد كتبي امام جماعت مسجد رسيده باشد.تائیدیه کتبی امام جماعت توسط شرکت کننده باید تحویل دبیرخانه استان گردد.
رشته اذان: شركت كنندگان در رشته اذان، ترجیحاً از مؤذنين مساجدوکسانی که غالباً اذان مسجد بعهده آنان است باشد، که اين امر نيز به تأييد كتبي امام جماعت مسجد رسيده باشد.
رشته حفظ: در رشته حفظ، جهت مرحله کشوری سه بخش 5 و 15 جزء و حفظ کل در نظر گرفته شده است و توالي يك جزء با جزء ديگر نيز الزامي است.
رشته قرائت: رشته قرائت قرآن در دو دسته برگزار مي‌شود. دسته اول شامل منتخبین جدید استانها در سال 1389 می‌باشد که در دو مرحله مقدماتي و نهايي برگزار می‌گردد.
مرجله نهايي به دو شيوه مسابقه‌اي و مجلسي صرف برگزار مي‌شود. براي انتخاب برگزيدگان ممتاز در نهايت 10 نفر در شيوة مسابقه‌اي به مرحله نهایی راه پیدا می‌کنند و از میان آنها 5 نفر برای مسابقات مجلسی صرف انتخاب می‌شوند و سپس در شیوه مجلسی صرف از بین 5 نفر با تلاوت مجدد 3 نفر انتخاب می‌شوند.
رشته مفاهيم قرآن : در رشته مفاهيم و پيام آيات، شركت كنندگان با مطالعة ترجمة روان آيات (الهي قمشه‌اي، فولادوند، آیت الله مکارم شیرازی ، استاد بهرامپور و...) پيام و رهنمود آيات را بخاطر مي‌سپارند و با ملاحظة متن عربي آيات به سؤالات مطروحه پاسخ مي‌دهند. دبیرخانه استان در روز جمعه مورخ 10/10/89 آزمون مفاهیم جزء‌های 26- 27 و 28 را در مراکز خانه‌های نور استان به صورت حضوری برگزار نموده و پس از تصحیح پاسخنامه‌ها در محل دبیرخانه استان تا تاریخ 20/10/89 یک نفر را به استان میزبان مرحله کشوری معرفی می‌نماید. قابل ذکر است سؤالهای آزمون و پاسخهای مربوطه از طرف دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان مساجد ارسال خواهد شد. سپس در مرحله کشوری امتحان حضوری کتبی از جزء 26 تا 30 ، برگزار خواهد شد.
رشته مفاهیم نهج البلاغه: هر یک از دبیرخانه های استانی کانونهای فرهنگی هنری مساجد، در رشته نهج البلاغه نیز در روز جمعه مورخ    10/10/89 آزمون خطبه های 1 تا 60 نهج البلاغه را برگزار نموده و تا تاریخ 20/10/89 یک نفر را به دبیرخانه جشنواره استان میزبان معرفی می‌نمایند تا در مرحله کشوری در امتحان حضوری کتبی از خطبه های  نهج البلاغه (120خطبه) شرکت نمایند.
رشته ابتهال: شرکت‌کنندگان در این رشته بايد با استفاده از متن های ارزشمند ادبی در رابطه با تسبیح و تحمید پروردگار متعال و نعت حضرت رسول (ص)و ائمه اطهار علیهم السلام با نغمات عربی در فرصت زمانی 7 تا 10 دقیقه (یک کار عربی و یک کار فارسی) اجرای برنامه نمایند. لوح فشرده اجرای شرکت کنندگان به دبیرخانه استان تحویل و دبیرخانه استان پس از بررسی های لازم یک نفر را جهت راهیابی به مرحله کشوری به استان میزبان معرفی می نماید. لازم به ذکر است ،راه یافتگان مرحله کشوری قبل از اجرای برنامه خود لازم است متن قرائت خود را به هیات داوران تحویل نمایند.

جوايز:
نفر اول:
نفر دوم:
نفر سوم:
علاقه مندان محترم جهت كسب اطلاع بيشتر به آدرس سايت به نشانی  . . . مراجعه نمايند و يا باشماره تلفن . . . تماس حاصل فرمايند.

گاهشمار:
مهلت ثبت نام و ارسال آثار در بخش . . . :
مهلت ارسال آثار در بخش . . . :
آغاز داوري:
اختتاميه:

اخبار استان‌ها

تبلیغات